Tu jesteś:Start->Czytelnia->Nasze gryzonie->Szynszyle - oswajanie

Szynszyle - oswajanie

Szynszyla mimo swojego kuszącego futerka nie jest zwierzaczkiem lubującym się w pieszczotach i zabawach z ludźmi (oczywiście istnieją wyjątki). Jest to indywidualista. Każdy osobnik ma własny niepowtarzalny charakterek. Dlatego ciężko powiedzieć jak oswoić każdego zwierzaczka. Ja podaję podstawowe zasady, którymi kieruje się większość szynszylomaniaków:

  1. Pierwsze dni są dla zwierzątka bardzo ciężkie, ponieważ zmienia otoczenie właściciela itp., dlatego najlepiej jest zostawić szynszylę przez pierwszy dzień bądź też dwa samej sobie, by spokojnie zapoznało się z klatką itp.
  2. Potem już należy rozpocząć oswajanie właściwe. Można podać szyleczce smakołyka przez pręty klatki. Trzeba ją oczywiście wypuścić, by się wybiegała. Przy tych pierwszych wyjściach maluch będzie niepewny. Najlepiej jest wtedy ograniczyć terytorium tak by biegając musiała przejść przez nas. Musimy wtedy pamiętać o tym by nie wykonywać gwałtownych ruchów, bo szynszyle to bardzo płochliwe zwierzaki.
  3. Jeśli nie będziemy brać szylki na siłę na ręce i głaskać to z czasem zaufa nam i sama będzie do nas przychodzić i pozwalać na te pieszczoty.

Oswajanie szylki wiąże się z trudem dużym poświęceniem czasu i sporymi zakupami smakołyków dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i nie przejmować pierwszymi niepowodzeniami.

 

Źródło: www.gryzonie.info.pl

Dodaj komentarz